BOND BACKUP W/TG 45ACP 2.5" STS/BLK
$458.64
product code:BOND BABU45ACP
UPC:855959003301
Brand:Bond Arms
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Designed for easy concealment when you need it our Backup features a textured frame and bead-blasted anti-glare barrel designed to fire powerful .45 ACP rounds with its 2.5" barrel.
Features:
- Stainless steel double-barrel and frame
- Compatible with all standard Bond Arms barrels
- Patented rebounding hammer
- Retracting firing pins
- Cross-bolt safety
- Spring-loaded cammed locking lever
Specifications:
- Caliber: .45 ACP
- Barrel Length: 2.5"
- Grip Material: Rubber
- Grip Size: Standard
- Sights: Front blade fixed rear
- Length: 4.5"
- Weight: 19 ounces
- Trigger: Guard Yes
| Type | Derringer |
| Action | Single |
| Caliber | 45 ACP |
| Barrel Length | 2.5" |
| Capacity | 2 |
| Safety | Crossbolt |
| Grips | Black Rubber |
| Sights | Blade Front, Fixed Rear |
| Weight | 18.5 oz |
| Metal Finish | Black |
| Stock Material | |
| OAL | 4.5" |
| Stock Finish | |
| Stock Type | |
| Barrel Length Range | 2.00" to 2.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


